70.let hokeje v Opočně

07.01.2017 23:59

Vydařené oslavy 70 let hokeje v Oponě

 V sobotu 7. ledna se na opočenském zimním stadionu sešlo navzdory mrazivému počasí na čtyři stovky diváků, aby společně s bývalými hráči, funkcionáři a obsluhou zimního stadionu oslavili sedmdesáté výročí založení oddílu ledního hokeje v Opočně. Součástí oslav bylo mimo jiné sehrání přátelského utkání mezi starými gardami HC Opočno a HC Dynamo Pardubice. Opočno reprezentovali hráči starší čtyřiceti let. Diváci si mohli připomenout, jak před lety „váleli“ např. Dušan Felcman, Luděk Kopecký, Jirka Frelich, i ty, kteří se ještě stále prohánějí při zápasech KSM. Roman Slezák a Petr Jakl i přes svůj věk stále patří k oporám Baronů. Nejstarším hráčem v dresu Baronů byl dvaašedesátiletý Petr „Vánek“ Kejzlar. V dresech Dynama Pardubice jsme mohli vidět dvojnásobného mistra světa, brankáře Dušana Salfického, čtyřnásobného mistra finské ligy a držitele tří bronzových medailí z mistrovství světa a olympiády v Albertville Otu Janeckého, televizního experta Davida Pospíšila a další bývalé hráče Pardubic. Utkání se hrálo na 3×15 minut a řídila ho trojice rozhodčích Vráťa Votroubek, Petr Burýšek a Luděk Hvězda. 

V první přestávce byli odměněni nejstarší hokejisté, kteří hráli už v roce 1947! 

Během první přestávky, kterou zpestřilo svým vystoupením Vrchoslavovo kvarteto, byli odměněni nejstarší, dosud žijící hráči, kteří nastupovali v roce 1947 k prvním utkáním. Pan Jaroslav Hejzlar a Josef Holanec (kameník) hráli ta první utkání, prvně jmenovaný dokonce vstřelil první historický gól v utkání s Dobruškou. Ing. arch. Bahník a Bohouš Novák pak „zbyli“ z těch, kteří byli mezi prvními v roce 1953 při založení nového hokejového klubu TJ Spartak TOS Opočno. Omluveni byli pánové Karel Klouček a Josef Černík, jimž jejich zdravotní stav nedovolil účastnit se předání medailí a malých dárků přímo na ledě (budou jim předány doma). Ty jim předala starostka města Šárka Škrabalová spolu s Miss World 2006 Táňou Gregor Kuchařovou a předsedou HC Opočno Ing. Tomášem Pavlíkem. Dalšími oceněnými byli bývalí pracovníci stadionu pánové Jaroslav Šnajdr, Jaroslav Tláskal a Jan Novák. Chyběli mezi nimi pozvaní Dalibor Burýšek, Josef Tomek, Václav Černý a Miroslav Dvořák. Buď z důvodu nemoci, nebo obav z mrazivého počasí. I jim patří poděkování za práci, kterou pro opočenský hokej vykonali. Připomenuti byli i ti, kteří již nejsou mezi námi. Ladislav Černík, MVDr. Jelínek, Ing. Stodola, Oldřcich Dvořák a Jaromír Škobis pracovali pro sport v Opočně mnoho let a jejich zásluha je nesporná. 

Druhá přestávka patřila těm nejmladším. 

Druhou přestávku vyplnili nejmladší opočenští hokejisté (ročníky 2009–2012) ukázkou, s jakým zápalem přistupují k té krásné hře – lednímu hokeji. Pokračování mělo i odměňování. Výbor HC pozval bývalé trenéry mládeže, kteří položili základy výchovy mladých hokejistů v Opočně. Stála jich na koberci celá řada. Těch, kteří trávili dlouhé hodiny na tréninku, na zápasech, na turnajích, a věřte, že v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy byla velká většina zimních stadionů odkrytá, si užili svoje. Ocenění převzali pánové Jaroslav Brich, Josef Boukal, Václav Hvězda, Jiří Hvězda, Josef Čížek, Jiří Kopecký, Jan Jelen, Miroslav Lacina a Josef Pinkas. Na konci řady stála paní Zdeňka Seidelová. Ona sice nebyla trenérkou, ale bez její práce si podle vyjádření výše jmenovaných trenérů nedovedli dění kolem mladých hokejistů představit. Byla to právě Zdena, která, když porovnala na turnaji v Rosicích u Brna vybavení našich hráčů s jejich tehdejšími soupeři Slovanem Bratislava nebo Zetorem Brno, vyrobila a našila znak Tesla na prsa a název Spartak Tesla Opočno na dresy našich chlapců, na kulichy vyšila jejich čísla. Starala se o agendu kolem turnajů venku i doma, vyráběla ceny, sháněla podporu u firem (dnes se tomu říká sponzoring). Zapojila do spolupráce maminky hráčů, které pekly např. dorty na turnaje, i táty, kteří doprovázeli své kluky po vlastech českých. Velké poděkování, Zdeňko!

Finálová třetina.

 Utkání pokračovalo třetí třetinou, po skončení si dokonce vymohli hráči Pardubic pětiminutové prodloužení. Výsledek 10:11 není důležitý. Důležitější je fakt, že právě takováto utkání pomáhají získávat chlapce, ale i děvčata k té krásné hře, jakou hokej bezesporu je. Že je vytáhne od počítačů a tabletů ven na zdravý vzduch, že zažijí, jak krásný je kolektivní sport. Najdou si tu kamarády na celý život, naučí se žít v kolektivu, spolupracovat, spolehnout se jeden na druhého a vzájemně si pomáhat. 

Oslavy pokračovaly v Kodymově národním domě.

Oslava byla zakončena společenským večerem v Kodymově národním domě, který se vydařil po všech stránkách. V hale KND byly vystaveny dobové fotografie ze začátků hokeje, ze stavby umělé ledové plochy, zastřešení haly až do současnosti. Na sále došlo i na promítání fotografií, a tak se dnes tátové nebo dědečkové mohli podívat, jak jim to „slušelo“ v hokejové výzbroji. Hudbou provázel večer Lukáš Stančík, pro zúčastněné byl pořádán raut (snad jen ta „plzeň“ za čtyřicet byla, hokejově řečeno, faulem). A tak se vzpomínalo a vyprávělo až do ranních hodin. 

Za zmínku stojí i skutečnost, že při utkání se na dobrovolném vstupném vybralo na konto „Rebečina křídla“ téměř 25.000 Kč. Díky diváci!

Závěrem bych rád poděkoval výboru HC Opočno i všem obětavým kolegům, kteří se podíleli na velmi vydařené oslavě sedmdesátin opočenského hokeje. 

(–ča

Všechny fotografie z akce naleznete ZDE

 

Hokej v Opočně slavil a pomáhal

(článek z Opočenských novin)